Praktický lékař pro děti a dorost

MUDr. Jaroslav Vrátný


Hluboká 33
403 31, Ústí nad Labem
IČ 44227230

... najít na mapě

tel. +420 - 472 731 420
e-mail: jar.vratny@seznam.cz

www.mudr-vratny.cz
Mírně zvýšená teplota je projevem boje imunitního systému s infekcí a do 38°C neohrožuje zdraví pacienta.
Teplotu vyšší než 37,8°C snižujte následujícími způsoby:
   1) Podáním léků proti horečce nebo jejch kombinací

první sk.: Paralen, Panadol / druhá sk.: Brufen, Ibuprofen, Ibalgin, Nurofen (např. 3x denně Panadol + 3x denně Brufen, střídavě po 4 hodinách...)
Nepřekračujte dávky, které jsou uvedeny v příbalovém letáku. Mohlo by dojít k poškození organizmu.


+ 2) Využitím zábalů či sprchováním

Zábaly: Plenu nebo prostěradlo namočte do vlažné vody(nemusí být studená), dítě zabalte celé s vyjimkou hlavy a ponechte v zábalu 15 minut. Nesmí se ničím přikrýt, protože zábal musí být odpařovací a nikoli zapařovací. Odpařování vody z povrchu vede k ochlazení tohoto povrchu do různé hloubky pod kůži, ale nikoli až k nejhlubším orgánům. Proto je nutná po 15ti minutovém zábalu pauza rovněž 15 minut ( dítě osušte a oblečte normálně a přikryjte tak, aby mu nebyla zima. Ne příliš, aby se nepřehřívalo). Tato 15ti minutová pauza slouží k tomu, aby se chladná krev pod povrchem promíchala s horkou krví v hloubce organizmu. Až po uplynutí této pauzy zjišťujte stav teploty organizmu přeměřením. Pokud teplota sice klesla, ale nikoli pod 39°C, použijte stejný postup znovu. Využít můžete 3x zábal + pauza, pak dítě potřebuje delší odpočinek. Pokud teplota po použití 3 zábalů nepoklesne pod 39°C, je nutná návštěva lékaře (nebo pohotovosti).

Sprchování: Na dno vany dejte suché prostěradlo a na něj posaďte nebo postavte dítě. Poté začněte sprchovat ve směru od chodidel vzhůru až k ramenům a zpět tak teplou vodou, aby byla dítěti příjemná. Tento postup opakujte s tím, že u chodidel postupně přidáváme chladnější a chladnější vodu, takže teplo se odvádí jednak do vody, ve které dítě sedí kontaktem a také odpařováním z povrchu těla při sprchování. Zábaly používáme hlavně u kojenců a malých dětí, sprchování využíváme častěji u velkých dětí. Kombinace obojího (začátek krátké sprchování, doplnit zábalem do 15ti minut) lze doporučit u malých i větších dětí od doby, kdy jsou schopny sedět či stát.