Praktický lékař pro děti a dorost

MUDr. Jaroslav Vrátný


Hluboká 33
403 31, Ústí nad Labem
IČ 44227230

... najít na mapě

tel. +420 - 472 731 420
e-mail: jar.vratny@seznam.cz

www.mudr-vratny.cz

Nikdy nepodávejte Acylpyrin dětem do 15ti let!
Hrozí nebezpečí Reyova syndromu (poškození mozku).
Proti teplotě podávejte léky ze sk. ibuprofen nebo sk. paracetamol nebo kombinujte léky obou skupin. Více informací o možnostech snižování teploty najdete pod odkazem horečka.
Pohotovost = Lékařská služba první pomoci.
Pouze pro případy, které nesnesou odkladu. Více informací najdete pod odkazem dětská pohotovost.
Kojencům do 6 měsíců věku plně stačí kojení (nebo upravené kravské mléko) bez přídavků. V případě, že otec, matka nebo sourozenec trpí alergií (ekzém, astma, senná rýma), je nutné již od prvního kontaktu s upraveným kravským mlékem podávat mléko hypoalergenní. Například Beba HA, Nutrilon HA, ...
Po ukončení 4.měsíce věku se zařazuje do stravy malé množství lepku (1 piškot za den, ne více). V této minimální dávce se podává až do 6 měsíců věku. Od 6.měsíce pomalu přidáváme další potraviny s lepkem v postupně se zvyšujících dávkách. Lepek obsahují následující potraviny: mouka pšeničná a žitná, puding, krupička, piškoty, houska, chléb. Náhradou můžete použít rýžovou nebo kukuřičnou kaši.
Od půl roku věku přidávejte postupně ovoce, zeleninu a bílé maso. Do 1 roka věku dítěte nepodávejte sůl, koření a bílek. Žloutek musí projít varem.
Dorostenci vnímají realitu jinak než dospělý člověk a jejich postoje k této realitě jsou jiné, proto doporučuji doprovod rodičů k lékaři i u dítěte staršího 15ti let.
Dorostenci své potíže vnímají buď vědomě nebo podvědomě jako nezávažné, slabé nebo úplně naopak. Neuvádějí souvislosti s jinými okolnostmi a doma rodičům sdělují informace zkreslené. Pokud se opravdu nemůžete zúčastnit návštěvy u lékaře, je nutné telefonicky vysvětlit Váš úhel pohledu na onemocnění dítěte.